|
|
| Hours |
|
| Temperature (°C) |
| Rain (mm) |
| snowfall (cm) |
| Wind speed (km/h) |
| Gust (km/h) |
| Wind direction |
Willis Islets
You can reach Willis Islets dive spot by boat more than 30 minutes boat trip, where the average depth 20m visibility is around excellent ( > 30 m). Dive type on this spot is Wall, Deep, Sharks, Big fishes, Reef, Ambiance, Shoal, your will be able to Marine biology, Snorkeling / Free diving, Photography. Dive site quality is excellent, biointerest highlights are outstanding.
Experience: CMAS ** / AOW
Average depth: 20m
Max depth: 500m
Currents: strong (> 4 knot)
Hazard: depth, current
| |
Saturday |
Sunday |
Monday |
| Weather forecast |
 |
 |
 |
| |
light drizzle |
cloudy |
overcast |
| Temperature |
26.8-27.2°C |
26.4-27.2°C |
26.6-27.2°C |
| Wind speed |
41.5km/h |
43.8km/h |
41.2km/h |
Daily detailed weather forecast:
| Tulajdonság | |
|---|
| continent: | Australia |
| region: | QLD |
| GPS: | Sz: -16.2195 H: 149.982083333333 |
| distance: | more than 30 minutes boat trip |
| alternative name: | Willis Group |
| Average depth: | 65.6ft |
| maximum depth: | 1640.4ft |
| visibility: | excellent ( > 30 m) |
| experience: | CMAS ** / AOW |
| dive type: | Wall, Deep, Sharks, Big fishes, Reef, Ambiance, Shoal |
| hazard: | depth, current |
| big fish: | Igen |
| wreck: | Nem |
| ice: | Nem |
| drift: | Nem |
| lagoon: | Nem |
| cave: | Nem |
| pool: | Nem |
| free diving: | Igen |
| bio interest: | Igen |
| dive training: | Nem |
| children dive: | Nem |
| speleology: | Nem |
| Tulajdonság | |
|---|
| country: | Australia |
| experience: | CMAS ** / AOW |
| availability: | by boat |
| easy to find?: | easy to find |
| average depth: | 20m |
| maximum depth: | 500m |
| current: | strong (> 4 knot) |
| dive site quality: | excellent |
| biointerest: | outstanding |
| activities: | Marine biology, Snorkeling / Free diving, Photography |
| depth: | Igen |
| reef: | Igen |
| fresh water: | Nem |
| ambiance: | Igen |
| shark: | Igen |
| shallow: | Igen |
| wall: | Igen |
| snorkeling: | Igen |
| photography: | Igen |
| night dive: | Nem |
| first dive: | Nem |
| orientation: | Nem |
Copyright © Weather4sport.com 2016